LAMA BPO šios savaitės viduryje informavo kad prašymus stoti į aukštąsias mokyklas jau iš viso užpildė per 24,5 tūkst. abiturientų ir anksčiau baigusiųjų mokyklas.
Ar esate tarp jų ir ar nepamiršote „sunkiosios artilerijos“ – prie stojimo prašymo prisegti papildomų dokumentų, įrodančių, kad esate verti papildomų balų? Kartais vietą svajonių specialybėje gali nulemti ir 0,5 ar net 0,25 balo.
Taigi, už ką galite gauti papildomų balų?
Pasiekimai šalies olimpiadose
Jeigu dalyvavote bent vieno mokomojo dalyko olimpiadoje ir užėmėte prizinę (1–3) vietą, tikriausiai jau žinote, kad už šiuos pasiekimus galite tikėtis papildomo balo.
Prizinės vietos šalies olimpiadose bei konkursuose vertinamos taip:
- 1 vieta (aukso medalis) – 1,5 balo;
- 2 vieta (sidabro medalis) – 1 balas;
- 3 vieta (bronzos medalis) – 0,5 balo.
Tiesa, vertinami yra tik 10, gimnazijos II–IV klasių olimpiadų ir konkursų laimėjimai. Už to paties dalyko olimpiadą ar konkursą balas (didžiausias) skaičiuojamas tik vieną kartą, už skirtingų dalykų olimpiadas skirti papildomi balai yra sumuojami.
Pasiekimai tarptautinėse olimpiadose
Pasiekimai tarptautinėse olimpiadose bei konkursuose įgyja dar didesnį svorį stojant į aukštąsias mokyklas. Vėlgi yra vertinami tik 10 klasių arba gimnazijos II–IV klasių olimpiadų ir konkursų laimėjimai.
O už prizines vietas maksimaliai galite gauti atitinkamą kiekį balų:
- aukso medalis – 2,5 balo;
- sidabro medalis – 1,5 balo;
- bronzos medalis – 1 balas.
Analogiškai kaip su šalies olimpiadomis, už to paties dalyko olimpiadą ar konkursą balas (didžiausias) skaičiuojamas tik vieną kartą, už skirtingų dalykų olimpiadas skirti papildomi balai sumuojami.
Savanorystė bei savanoriška tarnyba
Jeigu nepavyktų įstoti į norimą specialybę ir neketinate stoti bet kur, laisvus metus galite paskirti ir papildomiems balams kaupti arba perlaikyti kai kuriuos egzaminus kitais metais. Bet taip pat ateinančiais metais dar galite užsiimti savanoriška veikla ir už tai gauti papildomų balų.
Tiesa, už dalyvavimą tiek tarptautiniuose, tiek nacionaliniuose savanoriškos veiklos projektuose (kurių trukmė – bent 3 mėnesiai) yra skiriama tik 0,25 balo. Beje, savanorystę būtina tinkamai įforminti, antraip papildomų balų stojant negausite.
Tas pats balų skaičius – 0,25 – pridedamas ir už dalyvavimą „Jaunimo savanoriškos tarnybos“ programoje, kuri trunka bent 6 mėnesius.
Papildomi balai stojant už karo tarnybą bei mokymus
Kitas būdas prasmingai ir naudingai praleisti vienerius metus (jei šiais metais neįstotumėte ten, kur norite) bei kaupti papildomus balus – atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą arba baigti bazinius karinius mokymus. Stojant į aukštąsias mokyklas už šią veiklą pridedama 0,5 balo.
Primename, kad savanoriškai atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą gali 18–38 metų amžiaus vaikinai ir merginos.
Mokslai profesinėje mokykloje
Jeigu nepavyktų įstoti į norimą aukštąją mokyklą, taip pat galima bandyti įstoti į panašią specialybę profesinėje mokykloje.
Baigus profesinę mokyklą su pagyrimu ir vėliau stojant į universitetinių studijų programas (jei baigta tos pačios švietimo srities profesinio mokymo programa su pagyrimu) pridedamas 1 balas.
Tas pats 1 balas bus pridedamas stojantiesiems į koleginių studijų programas ir baigusiems tos pačios švietimo srities profesinio mokymo programas ir įgijusiems bent 1 metų darbo stažą pagal įgytą kvalifikaciją.
Kiti būdai pelnyti papildomų balų stojant
Taip pat jei rašėte brandos darbą ir jis buvo įvertintas bent 9-etu, šis pasiekimas stojant į aukštąsias mokyklas pridėtų 0,25 balo.
O stojantiesiems į universitetinių studijų muzikos krypties studijų programas, 0,15 x A balo (čia A – muzikologijos mokyklinio brandos egzamino įvertinimas) gali „uždirbti“ išlaikytas muzikologijos mokyklinis brandos egzaminas.
---
Priėmimo į aukštąsias mokyklas terminus rasite čia.
Šiame puslapyje - konkursinio balo skaičiuoklė.
Priėmimo tvarka į universitetus ir kolegijas, konkursai, specialybės - žurnale „Kur stoti 2023“! Jį galite įsigyti visuose prekybos centruose, spaudos kioskuose ir užsisakyti internetu.
Informaciją parengė Rūta Anusevičienė